HISTORIE KLUBU - 20. a 30. léta

Jak uvádí záznam "kapitánské knihy" začal se v Hlinsku hrát "bandy hokej" v roce 1920.

lední hokej 1930-35
maloval Vl.Skála, obránce SK Hlinsko

Po založení hokejového oddílu SK v roce 1919, bylo na místě bývalého rybníčku u fotbalového hřiště v Olšinkách zřízeno řádné kluziště, na kterém došlo 15. Února 1920 k prvnímu utkání s BK Německý Brod. I když tento výsledek 14 : 4 pro hosty - nebyl pro začínající hlinecké hokejisty povzbudivý, nepřestal se nový sport v Hlinsku rozvíjet a nacházel stále více příznivců.

30-40.léta
sestavu tvořili K.Klein, J.Pražan, J.Šalby, Vl.Skála, A.Perkowitsch, J.Matula, později J.Kadlec,
F.Mikan, Sokolíček, Bureš, Horký, Kozel, Picek, bratři Ruprechtové, Jirmásek, Trunec

Pro zajímavost uvádím sestavu, která zažila křest i hořkost porážky: brankář Vlasta Severin, obránce František Seifert, záložníci Karel Klein a Emil Těšík, útočníci František Matula, Hugo Mifka a Jiří Matula.

Po čtyřech letech usilovného tréninku a střídavých úspěchů, odmlčel se hlinecký hokej takřka úplně na dobu osmi let. Výraznou sezónou pro činnost oddílu se stala zima roku 1932-33, kdy bylo zbudováno nové kluziště na tenisových kurtech v Olšinkách a zahájen pravidelný trénink " kanadského hockeye". Z tohoto období jsou zaznamenána i prvá vítězství nad hostujícími kluby, které do Hlinska přijížděly za vynikajícím místním družstvem i za kvalitním přírodním ledem. Častými soupeři tehdy byly družstva LTC Pardubice,SK Jihlava, SK Polička, BK Německý Brod.

Sestavu nového družstva tvořili: Karel Klein,Jindřich Pražan,Jaroslav Šally,Vlasta Skála / mimo jiné i zdatný kreslíř/, Arnošt Perkowitsch, Jiří Matula, později J. Kadlec, F. Mikan, Sokolíček, Bureš, Horký, Kozel, Picek, bratři Ruprechtové, Jirmásek, Trunec a další vynikající hráči , kteří v průběhu let v sestavě vystřídali. Od tohoto období se hrál již v Hlinsku pravidelně a postupně vznikala i družstva dorostenců a žáků.

1945
Horký, Picek, Jirmásek B., Bureš, Kozel, Skála

V roce 1940 se konaly oslavy dvaceti let místního hokeje…..místní tisk o tom píše hockeyový odbor se dožívá 20 roků což oslaví v letošní hockeyové sezóně uspořádáním turnaje o Matulův pohár. Jiří Matula byl v té době předsedou a hokeji byl věrný od prvopočátku, od roku 1920.

Vysoké úrovně dosáhl hlinecký hokej v roce 1935 - 37, kdy 1. A družstvo soutěžilo ve východočeské divizi a o dvacet let později tzn. v letech 1955-56, kdy vyhrálo 1. Třídu a bojovalo o postup do II. Národní ligy. V úspěšné sezóně tvořili sestavu brankáři Červenka a Dopita, obránci Bureš , Žoudlík,Kratzl,Kislinger,útočníci Holfeier,Němec Karel, Trunec, Jílek, Půlpán Fr., Půlpán Old., Zeman, Stejskal, Záviška, Fiedler a Talácko. Předsedou oddílu byl Milda Mudroch, vedoucím družstva Jan Lorenc a kapitánem Karel Němec.